V našom hlavnom meste nájdete niekoľko pôsobivých moderných budov. Onedlho medzi ne pribudne prvý mrakodrap. EUROVEA TOWER je síce ešte len vo výstavbe, no po dokončení 38. poschodia prekonala výšku 125 metrov. Po kompletnom dostavaní by táto budovala mala byť vysoká až 165 metrov, čím splní podmienky na to, aby mohla byť označená na mrakodrap. Panorámu nášho hlavného mesta tak čoskoro doplní úplne prvý mrakodrap na Slovensku a dúfajme, že ich postupne pribudne viac.
Výstavba tejto budovy je súčasťou projektu EUROVEA 2, ktorý prinesie aj iné zaujímavé projekty. Plánuje sa zväčšenie nákupného centra EUROVEA, administratívnych budov PRIBINOVA X a Y a tiež rezidencie Riverside. Okrem toho sa predĺži aj nábrežná promenáda, vybuduje nový bulvár a pribudnú nové verejné priestory, spolu so športoviskami a ihriskami pre deti. Centrum Bratislavy sa takto postupne modernizuje a vyvíja a pridáva nášmu hlavnému mestu na atraktivite.
Súčasná situácia na realitnom trhu nie je pre kupujúcich priaznivá. Je známe, že dopyt výrazne prevyšuje ponuku a ceny nehnuteľnosti stále rastú. Práve vysoký záujem a nedostatok voľných domov alebo bytov tlačí ceny realít stále vyššie. Táto situácia je najviac citeľná hlavne v Bratislavskom kraji.
Na vysoké ceny nehnuteľností má vplyv aj poskytovanie hypoték. Je síce pravda, že podmienky získania úveru na bývanie sú z roka na rok prísnejšie, banky však poskytujú rekordne nízke úroky. To neustále podnecuje záujem o túto formu financovania vlastného bývania. Ďalším faktorom, ktorý má vplyv na to, koľko kupujúci za novú nehnuteľnosť zaplatia, sú vysoké ceny obstarávacích materiálov, ktoré porástli o desiatky percent. Podľa odborníkov by ceny stavebnín v budúcom roku už tak rapídne rásť nemali, mali by skôr stagnovať, v niektorých prípadoch aj klesať.
Rast obstarávacích cien nehnuteľností sa očakáva aj na ďalšie roky. Výrazne by sa však malo spomaliť tempo rastu. Stále však platí, že pri zabezpečovaní vlastného bývania musia kupujúci siahnuť hlboko do vrecka.
Vašu poistnú zmluvu pre poistenie domácnosti a nehnuteľnosti by ste mali aktualizovať aspoň raz za rok. To znamená, že je dobré si prejsť poistné podmienky a tiež poistnú sumu. Je možné, že za ten čas vo vašej domácnosti pribudli nejaké drahé predmety alebo vybavenie a tým pádom je vhodné zvýšiť sumu, na ktorú máte váš dom poistený. Alebo naopak, mohli vám ubudnúť nejaké drahé predmety či nábytok a tým pádom je možné poistnú sumu znížiť. To isté platí aj v prípade poistenia nehnuteľnosti. Ak ste realizovali napríklad rekonštrukciu či pridali vedľajšiu stavbu, hodnota vašej nehnuteľnosti a zvýšila a tým pádom by mala byť poistená na vyššiu čiastku. Aktualizácia poistnej zmluvy sa realizuje na to, aby ste sa vyhli podpoisteniu alebo stanoveniu príliš vysokej poistnej sumy. Tiež môžete zvážiť aj zahrnutie ďalších poistných rizík do vašej poistky.
Od 1. novembra 2018 je v platnosti novela zákona o vlastníctve bytov. Cieľom úpravy zákona bolo zjednodušenie a sprehľadnenie správy bytov a tiež zabezpečenie jednotného a systematického procesu prijímania rozhodnutí medzi vlastníkmi. Zmeny, ktoré novela priniesla majú tiež viesť k vyššej bezpečnosti a lepšej informovanosti vlastníkov. Jednou zo zmien, ktorú novela priniesla je zrušenie predkupného práva pri predaji parkovacieho miesta. Ak jeden z vlastníkov predáva svoje parkovacie miesto, nemusí ho najskôr ponúknuť ostatným vlastníkom. Nové pravidlá platia pre schvaľovanie spoločných vecí. Po novom budú pri schvaľovaní drobnejších opráv potrebné hlasy nadpolovičnej väčšiny prítomných vlastníkov. Pri vážnejších problémoch musí s návrhom riešenia súhlasiť aspoň dvojtretinová väčšina vlastníkov bytov. S nadstavbou zasa musia súhlasiť všetci vlastníci domu. Novinkou je aj povinná kontrola pri oprave alebo prestavbe bytu. Povinnou kontrolou sa má preveriť, či opravy alebo úpravy, ktoré vlastník plánuje, nezasiahnu do spoločných častí domu. Po novom sa schôdza vlastníkov bytov má konať aspoň raz do roka, pričom na zvolanie schôdze je potrebná žiadosť aspoň štvrtiny vlastníkov.
Novela bola niekoľko mesiacov pred jej schválením veľmi diskutovaná. Poslanci totižto do návrhu novely zákona chceli zahrnúť aj nové nariadenie, podľa ktorého by sa balkóny, lodžie a terasy považovali za spoločné priestory. Verejnosť však tento návrh ostro odsúdila a nakoniec sa od neho upustilo. Balkóny, lodžie aj terasy sa tak za spoločné priestory považované nebudú.
Aktuálna situácia na trhu s nehnuteľnosťami, ale aj s hypotekárnymi úvermi je určite výhodná. Priemerná výška úrokovej sadzby sa totiž pohybuje okolo dvoch percent, čo je z historického hľadiska minimum. Má to za následok Európska Centrálna Banka, ktorá však tiež z tohto stavu profituje. Komerčné banky si totiž od nej za takto výhodných podmienok požičiavajú nemalé finančné prostriedky. Sú však aj iné faktory, ktoré ovplyvňujú výhodné hypotekárne úvery, a to pokles cien nehnuteľností, rast reálnych miest a v konečnom dôsledku snaha bánk poskytovať hypotéky ako bežné úvery.
Keďže však aj takúto situáciu je treba kontrolovať a udržiavať v tých „zdravých“ hraniciach, Národná Banka Slovenska sprísnila pravidlá pri získavaní hypoték. Je to najmä z dôvodu, aby si žiadatelia reálne zhodnotili svoje možnosti a hoci by im to bolo (predtým) umožnené, nežiadali neadekvátne sumy, ktoré by v konečnom dôsledku potom nevedeli splácať. Preto sa NBS rozhodla sprísniť a vytvoriť viacúrovňový proces schvaľovania. Posudzovať sa bude viac bonita klienta a jeho schopnosť v budúcnosti splácať svoju hypotéku. Problémy by tak mohli mať najviac klienti s nižšími príjmami, ktorí požadujú vysoké sumy.
Tieto hypotéky sú považované za jedny z najlacnejších. Aj tu však zákon prináša viacero opatrení. Žiadosť si budú môcť podať len manželia do 35 rokov alebo manželia s dieťaťom do 3 rokov. V prípade osvojeného dieťaťa sa hranica zvyšuje na vek 5 rokov. Určená je však aj maximálna podlahová plocha bytu a spôsob ručenia. Ani v tomto prípade si tak nebudú môcť klienti s nízkymi príjmami dovoliť byty s prehnanou rozlohou, ktoré by im neskôr mohli spôsobiť finančné problémy. Zmeny však nastali aj v rámci žiadosti a jej povinných príloh. Najlepšie informácie vám k tomuto poskytnú práve zodpovední pracovníci na mestských úradoch, kde sa žiadosť podáva.