Kúpili ste si rodinný dom alebo ste si ho dali postaviť stavebnou firmou? Postavili ste si svoj rodinný dom svojpomocne? Tak či onak ho máte, bývate v ňom a určite oň nechcete prísť. Práve preto je poistenie rodinných domov ten správny krok, ktorý by ste mali spraviť, aby ste si svoju nehnuteľnosť zabezpečili proti mnohým rizikám. Poistenie rodinných domov síce nezabráni tomu, aby prišla povodeň či vznikol požiar, nezabráni ani vlámaniu či krádeži – zabráni však tomu, že ak tieto nepríjemné situácie vzniknú, nezostanete bez pomoci. Poisťovňa vám vzniknuté škody nahradí. Samozrejme, že je lepšie, ak takéto riziká a situácie vôbec nenastanú, ak k nim však predsa len príde, budete vedieť, že vaše poistenie rodinných domov vám pomôže.
Poistenie rodinných domov určuje za predmet poistenia rodinný dom, a v rámci neho:
Poistenie rodinných domov sa vzťahuje najmä na riziká spôsobené živelnými udalosťami, ale aj tie, ktoré vzniknú nedopatrením alebo ľudským zavinením. Ide o nasledovné poistné riziká:
Rovnako je dobré vedieť aj aké riziká vaše poistenie nehnuteľnosti nekryje. Zistite viac o výlukách z poistenia domov.
Výška poistného pre poistenie rodinných domov nie je fixne stavená suma, a preto je individuálna pre každý prípad. Je však niekoľko všeobecných faktorov, ktoré práve jej výšku ovplyvňujú a v niektorých prípadoch aj poistenie zvýhodňujú. Poistná sadzby totiž závisia od poistnej sumy, pri ktorej sú rozhodujúce:
To nie je len percento či suma uvedená v poistnej zmluve. Ide o výšku, ktorú budete musieť v prípade poistnej udalosti hradiť zo svojich prostriedkov, preto je dobré voliť spoluúčasť zodpovedne a premyslene. Žiaden extrém nie je výhodný, i keď platí, že s rastúcou výškou spoluúčasti pre poistenie rodinných domov sa vám poistné znižuje. Aj tu však treba mať hranice, aby ste uvedenou spoluúčasťou potom skôr neprerobili.
Hovorí sa, že miesto, kde žijeme, nás určitým spôsobom ovplyvňuje. Ak máme na mysli poistenie rodinných domov, môžeme pocítiť tento vplyv najmä v našej peňaženke – pri platbe vyššieho poistného. Poisťovne a zaisťovne totiž vytvorili tzv. povodňové mapy, ktoré mapujú rizikové oblasti najmä z hľadiska povodní. Na základe uvedených lokalít môžu potom vyššie poistné sadzby navýšiť poistné niekedy až o 80%. Danú skutočnosť však nie je možné priveľmi ovplyvniť, ak neberieme do úvahy sťahovanie.
Ak si uzatvárate poistenie domov, máte na výber z dvoch možností stanovenia hodnoty, a to nová alebo časová hodnota, z ktorej potom vyplýva aj výsledné poistné. Ktoré z nich je lepšie a prečo?
Pri uzatváraní zmluvy pre poistenie rodinných domov je možné zvoliť indexáciu. Jej význam spočíva v tom, že poistné a poistná suma sa bude každý rok meniť v závislosti od zmeny cien stavebných materiálov a práce, ktoré zverejňuje Štatistický úrad SR. Pre vás to bude znamenať síce o niečo vyššie poistné, ak však príde k poistnej udalosti, vaša poistná suma bude odzrkadľovať aktuálne ceny a náklady na prípadnú opätovnú stavbu domu. Keďže ide o dlhodobé rozhodnutie, je dobré preto zvážiť všetky faktory.
Frekvenciu splátok poistného si môžete zvoliť buď ročne, polročne, štvrťročne alebo mesačne. Pri iných ako ročných splátkach prichádza k istému navýšeniu poistného, najvýhodnejším riešením je preto ročné poistné pre poistenie rodinných domov.
Aj keď si uzatvárate poistenie rodinných domov, určite si neželáte, aby k nejakej poistnej udalosti vôbec prišlo. Najlepším prípadom je ten, ak sa nič nestane. V prípade však, že k poistnej udalosti príde a Vy ste nútení využiť svoje poistenie rodinných domov, je dôležité vedieť, ako postupovať, aby ste získali čo najvyššie poistné plnenie: